Úvod
Profesor Ivan Holoubek je významnou osobností v oblasti environmentální chemie a toxikologie. Působil na Masarykově univerzitě v Brně, kde se výrazně zasloužil o rozvoj vědy a výuky. Jeho výzkum se zaměřoval na znečištění životního prostředí, zejména na perzistentní organické polutanty, které mají dlouhodobé negativní dopady na zdraví lidí a ekosystémů.
Byl zakladatelem (1983) a ředitelem Centra pro výzkum toxických látek v prostředí (RECETOX) na Přírodovědecké fakultě Masarykově univerzitě (1990-2013). Toto centrum se stalo jedním z předních výzkumných zařízení svého druhu ve střední Evropě a získalo mezinárodní uznání. Pod jeho vedením ústav RECETOX prováděl zásadní výzkum v oblasti studia osudu chemických látek v prostředí, monitorování a hodnocení vlivu chemických látek v prostředí, což vedlo ke zlepšení legislativních opatření a politik na ochranu životního prostředí. Profesor Holoubek se 30 let podílel na formování politiky nakládáni s toxickými chemickými látkami v rámci mezinárodní organizace OSN.
V pedagogické oblasti inspiroval a vedl mnoho studentů a mladých vědců, čímž významně přispěl k výchově nové generace odborníků v oblasti environmentální chemie. Jeho přednášky a semináře byly známy svou vysokou odbornou úrovní a schopností propojit teoretické znalosti s praktickými aplikacemi. Profesor Ivan Holoubek svým výzkumem, pedagogickou činností a vedením RECETOXu významně přispěl k posílení role Masarykovy univerzity jako centra excelence v oblasti environmentálních věd.
Od roku 2016 působí v Ústavu globální změny (CzechGlobe).
Kniha
Proč zrovna tohle téma? Není dost různých jiných informačních zdrojů? Naopak vědí lidé dost nebo málo o problémech chemického znečištění prostředí? Jsou schopni se v dané problematice orientovat? Rozumí souvislostem? Jsou schopni se orientovat nebo stačí Google a sociální sítě? Čemu a komu jsou lidé schopni uvěřit?
Problémy současnosti zvláště dění během covidu a ukrajinského konfliktu to ukázaly víc než přesvědčivě. Stejně tak je otázkou, zda a jak se změnily problémy znečištění prostředí a vlivů na živé organismy během posledních sta let? Změnila se situace oproti stavu v šedesátých létech minulého století, devadesátých let, přelomu milénia a v současnosti?
Chemické látky kolem nás a v nás v otázkách a odpovědích
Kniha otázek a odpovědí kolem problémů chemických látek kolem nás a v nás vznikla z téměř 40 let přednášek věnovaných této problematice v rámci Centra pro výzkum toxických látek v prostředí (RECETOX) Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně i dalších univerzitách. Čtyřsemestrální přednášky z chemie životního prostředí, dvousemestrálních přednášek o technologiích využívaných pro snížení vstupů a čistění prostředí, ekotoxikologie a analýzy rizik. A také z přednášek pro zahraniční experty v 25 zemích planety v rámci přípravy a implementace Stockholmské úmluvy o persistentních organických polutantech a dalších mezinárodních úmluv věnovaných problematice chemického znečištění prostředí.
V této své pedagogické, vědecké a expertní činnosti jsem považoval za klíčové hledání souvislostí, tedy přístup, který by měl být samozřejmý u odborníků, vědců a expertů a měl by být rozvíjen i u veřejnosti. Hledání souvislostí vedoucí k porozumění. Pochopení vede ke schopnosti efektivního řízení a zvládnutí problémů z minulosti, současnosti a zamezení jejich posunu do budoucna. Žádné po nás potopa …
Pro stažení knihy klikněte na ikonu níže.
Havárie na Bečvě
Dokument Havárie na řece Bečvě - problémy postupu šetření, co z nich vyplývá a jaká ponaučení havárie přinesla
Havárie na Bečvě se stala 20. září 2020. V tomto semináři, který vypracoval Prof. RNDr. Ivan Holoubek, CSc., Ing. Stanislav Pernický, Prof. Ing. Blahoslav Maršálek, CSc. a Prof. RNDr. Jakub Hruška, Ph.D., se dozvíte, na co poukazují odebrané a neodebrané vzorky, jaké problémy nastaly při řešení havárie a jaké ponaučení z ní vyplývá.
Seminář o Ukrajině
Seminář Válka proti Ukrajině, válka proti životnímu prostředí, který řeší zdroje kontaminace prostředí na Ukrajině a důsledky válečného konfliktu, vypracoval Prof. Holoubek společně s Dr. Volodymyr Chetverykov.
Přednášky
Přednášky z jednoho z nejúspěšnějších předmětů profesora Holoubka jsou ke stažení zde.
Chemie Životního prostředí I
Environmentální procesy
Chemie Životního prostředí II
Chemie technosféry a atmosféry
Znečištění složek prostředí - Atmosféra
Chemie Životního prostředí III
Znečištění složek prostředí - Hydrosféra
Znečištění složek prostředí - Pedosféra
Chemie Životního prostředí IV
Vybrané typy environmentálních polutantů